Podologia

    Home / Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe

Brodawki podeszwowe są jednym z najczęściej występujących zakażeń wirusowych. Pojawiają się u dzieci jak i dorosłych.

Wywołane są wirusem brodawczaka HPV i mogą ujawniać się nawet po bardzo długim czasie. Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wirusem, jak i poprzez ścieranie lub rozdrapywanie zmian.

Najczęściej występującymi odmianami jest:
HPV 1 - brodawki występujące na podeszwach stóp.
HPV 2 - brodawki występujące na skórze rąk oraz wałach okołopaznokciowych

Mają one charakterystyczny wygląd. Ich powierzchnia jest szorstka i zrogowaciała oraz widoczne są punktowe ciemne zmiany. Ich wielkość zaczyna się od 1 mm do nawet 2 cm.

Brodawki w odróżnieniu od odcisków nie mają określonej lokalizacji występowania - mogą pojawić się w każdym miejscu.

Usuwanie brodawek wirusowych w Bydgoszczy

W profesjonalnych gabinetach podologicznych często przeprowadza się zabieg usuwania brodawek wirusowych. To jedna z najpowszechniejszych ingerencji, przeprowadzanych przez podologów w celu przywrócenia pacjentowi komfortu i zahamowania rozprzestrzeniania się zmian. Zwiększa ona szansę na szybkie, miejscowe wyleczenie i zminimalizowanie prawdopodobieństwa dalszego rozwoju choroby. Dzięki temu można zapobiec również zarażaniu się wirusem brodawczaka ludzkiego przez inne osoby.

Zazwyczaj do usunięcia brodawek wykorzystuje się metodę elektrokoagulacji bądź też chemiczną. W gabinecie podologicznym w Bydgoszczy doświadczony specjalista przeprowadzi ten zabieg szybko i starannie, dając pacjentowi szanse na całkowite pozbycie się problemu związanego z brodawkami. Tego rodzaju zmiany skórne warto wyleczyć jak najwcześniej, aby nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania.