Podologia

Odciski

Odciski są najczęściej występującym bolesnym problemem na stopach. Tworzą się one na skutek reakcji obronnej na czynniki zewnętrzne, czyli na tarcie oraz duży ucisk. Przyczyną może być nieodpowiednie obuwie oraz zmiany kostne.

Odciski przybierają różne kształty od okrągłego do podłużnego. Często są bardzo bolesne. Przyczyną bólu podczas chodzenia jest rdzeń odcisku w kształcie stożka, który z czasem wrasta coraz głębiej. Występują na śródstopiu, w wale paznokciowym oraz między palcami.

Wiele osób stara się usuwać odciski samodzielnie poprzez zastosowanie zmiękczających płynów lub plastrów zawierających w składzie kwas salicylowy. Często jednak jest to bezskuteczne i nie zdają sobie sprawy, że sposoby te w indywidualnych przypadkach mogą być bardzo niebezpieczne.

Diabetycy, osoby starsze i dzieci mają delikatną skórę i poprzez samodzielne usuwanie odcisku często powodują powstanie rany.

Zabieg polega na usunięciu rdzenia za pomocą dłutka podologicznego oraz odpowiednich frezów. Na zakończenie aplikowany jest odpowiedni preparat oraz odciążenie. Zdarza się, że w przypadku głębokich odcisków potrzebnych jest nawet kilka wizyt.

Usuwanie odcisków w Bydgoszczy

Niezależnie od wielkości, odciski mogą być źródłem sporego dyskomfortu. Dlatego też niezwykle ważne jest wczesne wykrycie tego rodzaju zmian i powstrzymanie się od stosowania domowych metod. Używanie różnych środków mających pomóc w walce z tą dolegliwością może powodować efekt odwrotny od zamierzonego. Udanie się do gabinetu podologicznego, przeprowadzającego usuwanie odcisków, jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jest to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w naszym gabinecie w Bydgoszczy. Powierzenie jakichkolwiek ingerencji w ręce specjalisty pozwala uniknąć przykrych konsekwencji związanych z samodzielnym ich przeprowadzaniem, na co często – niesłusznie – decydują się pacjenci przed wizytą u podologa. Usuwanie odcisków powinno być przeprowadzane pod ścisłym nadzorem profesjonalisty – w innym wypadku istnieje ryzyko powikłań, które mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.