Podologia

    Home / Paznokcie wrastające/wkręcające

Paznokcie wrastające/wkręcające

Wrastanie paznokci jest częstym i uciążliwym schorzeniem polegającym na wrastaniu płytki paznokciowej w boczne wały paznokciowe. Powoduje to powstanie stanu zapalnego z wytworzeniem ziarniny, zaczerwienienie oraz bolesność wałów paznokciowych.

NIELECZONE STANY ZAPALNE MOGĄ DOPROWADZIĆ DO ZAKAŻEŃ BAKTERYJNYCH I GRZYBICZYCH.

Paznokcie wkręcające się są równie często spotykanym problemem. Charakteryzują się zawiniętymi bocznymi fragmentami płytki tworząc kształt rurki. Taki paznokieć nie uszkadza tkanek i nie tworzy stanów zapalnych, lecz sprawia spore dolegliwości bólowe, które powoduje ściśnięte przez płytkę łożysko. W konsekwencji następuje rogowacenie wałów paznokciowych.

Przyczyny wrastania paznokci

niewłaściwe skracanie - zwykle za krótko z pozostawieniem ostrych krawędzi lub zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,
chodzenie w źle dopasowanym obuwiu - buty za ciasne lub zbyt luźne,
urazy mechaniczne związane z przygnieceniem lub stłuczeniem palca
zaburzenia wzrostu paznokcia,
szeroka płytka paznokciowa.

Wrastaniu paznokci sprzyjają również inne czynniki, takie jak: deformacje palców, paluch koślawy, wady postawy oraz nadwaga.

Leczenie wrastających paznokci w Bydgoszczy

W naszym gabinecie podologicznym w zależności od skali problemu stosuje się dwie metody:
założenie tamponady pod wrastający paznokieć - metoda stosowana przy początkowym stadium wrastania paznokcia
założenie klamry ortonyksyjnej. Zadaniem klamry jest uniesienie bocznych brzegów paznokcia, co odciąża wały paznokciowe oraz usuwa przyczynę bólu. Klamra wykonywana jest indywidualnie do każdego paznokcia, dając przy tym gwarancję wyprostowania płytki paznokcia. Terapia trwa od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od przypadku.

Klamry na wrastające paznokcie

Zastosowanie klamer na wrastające paznokcie to metoda, która pozwala na pozbycie się źródła dyskomfortu w krótkim czasie. Jest to niezwykle skuteczna technika leczenia, umożliwiająca osiągnięcie zadowalających efektów nawet w przypadku osób, zmagających się z zaawansowanym stadium schorzenia, jakim są wrastające paznokcie. Tego rodzaju dolegliwościom można zapobiegać, między innymi w odpowiedni sposób obcinając paznokcie. Wiele osób ma jednak genetyczne skłonności do takich problemów, w związku z czym stosowna pielęgnacja nie może im pomóc. Zabieg – a w wielu przypadkach cały ich cykl – w naszym gabinecie podologicznym w Bydgoszczy umożliwia im całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych, które mogą znacząco wpływać na komfort życia. Wykwalifikowany specjalista jest w stanie wyleczyć pacjenta z problemu wrastających paznokci jedną z dwóch metod, których zastosowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby.