Podologia

    Home / Pękające pięty i…

Pękające pięty i rozpadliny

Nadmierne rogowacenie skóry (hiperkeratoza) jest zaburzonym procesem keratynizacji. Są to zmiany, w których dochodzi do znacznego przerostu niezłuszczających się warstw rogowych naskórka. Bardzo często problem obserwujemy w obrębie pięt, ale także na bocznych krawędziach podeszew i w okolicy stawów śródstopno-paliczkowych. Naskórek z przerośniętą warstwą rogową skóry pięt jest suchy, łuszczący i zazwyczaj popękany o lekko żółtawym zabarwieniu.

Do nadmiernego rogowacenia skóry pięt mogą się przyczynić choroby takie jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność nerek i wątroby, otyłość. Innymi czynnikami są zakażenia grzybicze w obrębie skóry pięt oraz niedobór witaminy A. Problem może się nasilać poprzez noszenie obuwia o zbyt twardej podeszwie.

Zrogowaciała skóra może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych schorzeń. Skóra sucha, zrogowaciała, stwardniała traci swoją elastyczność i jędrność co może doprowadzić do powstawania pęknięć naskórka. Początkowo są to drobne szczeliny. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji szczeliny mogą się pogłębiać, a w skrajnych przypadkach prowadzić do powstawania ran.

Pęknięcia skóry możemy podzielić na dwa rodzaje przypadków:

  1. Na skutek nadmiernego pocenia lub długotrwałego kontaktu z wodą tworzą się wilgotne pęknięcia, które mogą doprowadzić do zakażeń bakteryjnych oraz ran.
  2. Suche pęknięcia wywołane są przez ograniczone wydzielanie potu oraz zmniejszoną elastyczność skóry. Dodatkowo, suche, ale pogłębiające się pęknięcia z czasem mogą krwawić oraz przynosić dyskomfort bólowy.

Zabieg polega na oczyszczeniu warstwy rogowej z pięt. Następnie za pomocą odpowiednich narzędzi oczyszczane jest każde pęknięcie. Po opracowaniu pęknięć zostaje wygładzony naskórek. Na zakończenie aplikowany jest odpowiedni preparat oraz zakładane są opatrunki wspomagające leczenie pęknięć.