Podologia

    Home / Refleksologia

Refleksologia

Refleksoterapia stóp

Refleksoterapia stóp jest jedną z najstarszych i najskuteczniejszych technik masażu regulujących pracę narządów wewnętrznych. Na stopach posiadamy receptory połączone
z narządami ciała. Dzięki precyzyjnemu uciskowi receptorów, do narządów wewnętrznych dociera impuls odblokowujący zastoje uniemożliwiające pracę środowiska wewnętrznego ludzkiego ciała.

Refleksologia to terapia holistyczna

Refleksologia jest terapią holistyczną. Termin "holistyczny" oznacza "całość". Refleksologia więc stanowi holistyczną metodę leczenia i jako taka wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, obejmującej ciało, umysł i ducha. Refleksolog nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się też na stwarzającym problem narządzie czy układzie, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Terapia uciskowa punktów reflektorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują potencjał samouzdrawiania organizmu. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu odzyska on fizjologiczny stan równowagi i zdrowie. To nie refleksolog leczy - to organizm leczy się sam. Terapeuta tylko pomaga mu naturalnie i prawidłowo funkcjonować - eliminować toksyny i odblokowywać meridiany. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, my je tylko uaktywniamy i stymulujemy do działania. Refleksoterapia w ten sposób korzystnie oddziałuje na wszystkich trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym.

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty refleksolog przeprowadza z pacjentem bardzo dokładny wywiad, starając się zebrać jak najwięcej informacji odnośnie obecnego stanu zdrowia pacjenta oraz wszelkich dolegliwości i chorób, które pojawiły się w przeszłości. Następnie refleksolog ustala proces i czas terapii. Liczba zabiegów w serii i czas zabiegu dobierane są indywidualnie i są uzależnione od potrzeb oraz stanu zdrowia i kondycji pacjenta.
Taka wnikliwość jest naprawdę istotna, jako że wszystkie problemy zdrowotne są ze sobą ściśle powiązane.

Reakcje po zabiegu

Reakcje ludzi na zabiegi refleksologiczne są różne. W większości przypadków masaż działa pozytywne - pacjent staje się odprężony i spokojny, przybywa mu energii. Jednak mogą występować również reakcje nieprzyjemne, związane z detoksykacją.

Detoksykacja - oczyszczanie się organizmu z toksyn

Reakcje towarzyszące pozbywaniu się toksyn objawiają się najczęściej w układach odpowiadających za wydalanie – w nerkach, jelitach, skórze, płucach. Do najczęściej występujących należą:

wzmożone wydalanie moczu - nerki stymulowane są do produkcji większej ilości moczu; może on być ciemniejszy i mieć ostrzejszy zapach (ze względu na obecność toksyn),
wzdęcia i częste wypróżnianie,
pogorszenie się stanu skóry, zwłaszcza w przypadkach stłumienia choroby,
wzmożone pocenie się,
pojawienie się pryszczy,
zmiana typu snu na głębszy lub bardziej niespokojny,
uczucie zmęczenia.

Niezależnie od rodzaju reakcji, stanowią one niezbędną część procesu leczniczego i z czasem mijają (czasami nawet z zabiegu na zabieg). Picie przegotowanej ciepłej wody przyspiesza usuwanie substancji toksycznych z organizmu.

Zalety refleksoterapii stóp:

buduje i wzmacnia odporność organizmu,
pomaga zlikwidować stres i napięcie nerwowe, które są przyczyną zachorowań i złego samopoczucia,
poprawia krążenie krwi i przepływ impulsów nerwowych, gwarantując utrzymanie zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu,
pomaga przywrócić naturalną równowagę niewydolnym gruczołom,
pomaga zlikwidować ból, uruchamiając naturalne systemy obronne organizmu,
pomaga w zaburzeniach snu, koncentracji, pamięci,
łagodzi bóle reumatyczne,
pomaga w leczeniu alergii i astmy,
pomaga zwalczyć młodzieńczy trądzik.

Przeciwwskazania do zabiegu:

ciąża,
infekcje przebiegające z gorączką,
złamania lub uszkodzenia stóp,
grzybica stóp,
nowotwór,
przeszczep organów.